Menu

 

Chrzty w Parafii

 

    TRANSMISJA  z SANKTUARIUM

 

 

dołącz na fb

        Dołącz do nas na fb

Na nie lepiej uważaj! Auta z najgorszymi wynikami w testach na 100 tys. km

 

Sanktuarium w YOU TUBE

Znalezione obrazy dla zapytania ikona you tube

KSM TARNOWIEC

 

 

Jesteśmy też na Facebooku (kliknij ikonki)    

                 

 

        MamaNieJestSama.pl

 Portal internetowy dla mam,

 które znalazły się   

 w trudnej sytuacji życiowej 

 i  osób, które  chcą  im  pomóc

PRASA KATOLICKA

Media Katolickie

Administrator strony

              Kontakt

            

tarnowiec@parafia.info.pl

telefon: 602 424 410

Kalwaria

Dzieci Nienarodzonych

Z ks. kanonikiem Jerzym Uchmanem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, rozmawia Magdalena Pachorek

 

Kalwaria Dzieci Nienarodzonych w Tarnowcu upamiętnia dzieci zabite w wyniku aborcji. Dlaczego ten wyjątkowy pomnik powstał akurat w tym zakątku diecezji rzeszowskiej?

- Dziełem Opatrzności Bożej stał się fakt skierowania przez biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego do Tarnowca grupy francuskich krzewicieli cywilizacji życia zrzeszonych w Stowarzyszeniu Krzyżowców Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ich celem jest wynagradzanie Sercu Jezusowemu za grzechy publiczne, zwłaszcza popełniane w tzw. majestacie prawa, jak również modlitwa i troska o przywrócenie Prawa Bożego we Francji, a przez Francję na świecie.

Szacunek wobec prawa do życia oraz troska o przywrócenie tegoż prawa tam, gdzie jest ono łamane, stanowią główny nurt działalności tej organizacji. Właśnie z inicjatywy tego Stowarzyszenia powstał u nas Pomnik Miliarda w 1998 roku. Jest to jedyny w Polsce monument upamiętniający śmierć miliarda dzieci zamordowanych przez aborcję do roku 1997 – są to dane Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pomnik jest umieszczony na tarnowieckim wzgórzu i pełni rolę symbolicznego cmentarza nienarodzonych. Składa się z ponad 7-metrowego krzyża symbolizującego ofiarę Jezusa Chrystusa na Golgocie oraz ze stu małych krzyży. Obok dużego krzyża znajduje się kapliczka z obrazem Matki Bożej z Guadalupe, patronki rodziców oczekujących potomstwa. Pomnik wraz z prowadzącą do niego Drogą Krzyżową określa się Kalwarią Trzeciego Tysiąclecia lub Kalwarią Dzieci Nienarodzonych.

W jaki sposób sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu przyczynia się do propagowania cywilizacji życia?

- Wspomniane stowarzyszenie znacząco przyczyniło się do ożywienia w naszym sanktuarium modlitwy w intencji obrony życia ludzkiego. Zaszczepienie w Tarnowcu idei krzewienia Ewangelii życia doskonale zjednoczyło się z łaską nowego życia i zdrowia, które tutaj są często wypraszane. Powstanie tarnowieckiej Kalwarii zbudowało nowy wymiar funkcjonowania sanktuarium, a także nadało bardzo aktualny dzisiaj apostolski kształt pobożności maryjnej przejawiającej się w modlitwie i ekspiacji oraz działalności na rzecz promowania cywilizacji życia.

Co więcej, intensywnie rozwija się u nas Ruch Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W każdą pierwszą sobotę miesiąca organizujemy Różaniec obrońców życia i błogosławieństwo rodziców oczekujących potomstwa. Od kilku lat na początku lipca organizujemy diecezjalne dni skupienia dla wszystkich otaczających troską życie ludzkie. Mam nadzieję, że sanktuarium w Tarnowcu będzie inspiracją do apostolskich działań w zakresie budowania cywilizacji życia w świecie niosącym tak wiele zagrożeń.

Dzisiaj w Tarnowcu odbędzie się XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Pokutna za grzechy przeciw życiu. Dlaczego jako chrześcijanie nie możemy pozwalać na podważanie wartości ludzkiego życia?

- Widzimy, co się dzieje w otaczającym nas świecie. Niestety ludzie zaczynają odwracać się od Pana Boga, który wyraźnie powiedział, że nie wolno zabijać. Pomnik Miliarda jest wołaniem dzieci zamordowanych o to, aby przestrzegać Prawa Bożego. Nasza działalność jest również spełnianiem testamentu św. Jana Pawła II, który niejednokrotnie zachęcał nas, prosił, a nawet błagał, aby bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Niestety w naszym katolickim Narodzie dzieje się tak wiele zła – niszczone jest życie, obserwujemy nagonki na tych, którzy powołują się na sumienie i wiarę. W tym zlaicyzowanym świecie powinniśmy wołać o godność człowieka oraz o szacunek dla życia ludzkiego. Na szczęście do naszego sanktuarium przybywają rzesze ludzi, którzy chcą modlić się o poszanowanie piękna Bożego stworzenia.

Niezwykle ważne jest także dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przybywający do nas pielgrzymi chętnie podejmują to wyzwanie i biorą w obronę zagrożone życie bezbronnych istot. Do naszego sanktuarium przybywa też wiele osób, które zawdzięczają swoje życie właśnie duchowej adopcji. Modlitwa jest potężną bronią przeciw tym, którzy podnoszą rękę na życie. Nikt nie ma prawa podnosić ręki przeciw życiu, dlatego obowiązkiem każdego chrześcijanina jest jego obrona. To jest nasza misja i powołanie.

Dziękuję za rozmowę.

źródło >> http://www.naszdziennik.pl/

jedna z 4 tablic umieszczonych w cokole pomnika

Cmentarz nienarodzonych

Drukuj

 

 

autor:

Ks. Stanisław Mazur, kustosz Sanktuarium i Kalwarii w Tarnowcu w latach  2000 - 2011

W roku duszpasterskim, którego hasłem są słowa „Otoczmy troską życie”, promocja Ewangelii Życia staje się charyzmatem sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowcu k. Jasła, gdzie znajduje się jedyny w Polsce symboliczny cmentarz nienarodzonych.

Tradycja modlitwy za nienarodzonych

Parafia Tarnowiec powstała na przełomie XIV i XV wieku. Przez pierwsze wieki nosiła ona wezwanie Trójcy Przenajświętszej. Jednak po wybudowaniu kolejnego (prawdopodobnie trzeciego w historii) kościoła w Tarnowcu, od 1600 r. parafia tytułuje się wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przez 400 lat tytularne wezwanie wywarło swoiste piętno na duchowej i duszpasterskiej sylwetce tutejszej wspólnoty parafialnej. Od najdawniejszych czasów ludzie przybywali do Tarnowca modlić się w sprawach związanych z narodzeniem i zdrowiem dzieci, a także w intencji matek oczekujących potomstwa. Ten charyzmat modlitwy związanej z tajemnicą ludzkich narodzin spotęgował się, gdy w 1789 r. sprowadzono do Tarnowca łaskami słynącą Figurę Matki Bożej, która od XV wieku była czczona w klasztorze Ojców Karmelitów w Jaśle. Od czasów koronacji cudownej Figury w Tarnowcu w 1925 r., Księgi Łask i publikacje historyczne o Tarnowcu dowodzą, że pielgrzymi przychodzili tu, by przez wstawiennictwo Matki Bożej prosić i składać podziękowania za łaski związane z poczęciem, zdrowym rozwojem, a zwłaszcza cudownym urodzeniem i ratowaniem od choroby i śmierci niejednego dziecka.

Pomnik Niewinnych

Niezwykłym dziełem Opatrzności Boskiej stał się fakt skierowania przez biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego i zainteresowania Tarnowcem grupy krzewicieli cywilizacji życia z Francji, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Krzyżowców Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stowarzyszenie to powstało w Paray le Monial we Francji 28 grudnia 1973 r., w 300. rocznicę objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa. Celem Stowarzyszenia jest wynagradzanie Najświętszemu Sercu Jezusowemu za grzechy publiczne, zwłaszcza popełniane w tzw. majestacie prawa, jak również modlitwa i troska o przywrócenie Prawa Bożego we Francji, a przez Francję na świecie. Szacunek wobec prawa do życia oraz troska o przywrócenie tegoż prawa tam, gdzie jest ono łamane, stanowią główny nurt działalności Stowarzyszenia. W tym duchu należy odczytać również reakcję Stowarzyszenia na rok miliarda (rok 1997), w którym ONZ przyznała oficjalnie, że do tego czasu zamordowano przez aborcję miliard nienarodzonych dzieci. Stowarzyszenie upamiętniło ten dramat poprzez budowę dwóch Pomników Nienarodzonych - symbolicznych cmentarzy. Powstały one w Chantemerle les Bles we Francji oraz w Tarnowcu na Podkarpaciu (poświęcony we wrześniu 1998 r.). Zgodnie z widocznymi inskrypcjami, wymownymi nazwami tego dzieła są: Pomnik Niewinnych czy też Pomnik Miliarda. Pomnik taki, jako jedyny w Polsce, pełniący rolę symbolicznego cmentarza nienarodzonych, jest umieszczony na tarnowieckim wzgórzu i posiada taki sam wzór, jak planowane na całym świecie. Składa się z górującego nad otoczeniem dużego, ponad 7-metrowego krzyża symbolizującego ofiarę Jezusa Chrystusa na Golgocie oraz z 100 małych krzyży, które upamiętniają śmierć miliarda nienarodzonych; stąd nazywa się go często Pomnikiem Miliarda. Obok dużego krzyża znajduje się kapliczka z obrazem Matki Bożej z Guadelupe, patronki rodziców oczekujących potomstwa.

Apostołowie Ewangelii Życia

W 10. rocznicę powstania Kalwarii zbudowano Drogę Krzyżową, która z tekstami encykliki „Evangelium Vitae” Jana Pawła II stanowi podporę dla wszystkich, którzy jako Pokolenie JP II są gotowi przyjąć zaproszenie papieża oraz własnego sumienia i stać się apostołami Ewangelii Życia wobec szerzonej w świecie cywilizacji śmierci. Drogę Krzyżową erygował bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, a pobłogosławił bp Edward Białogłowski 7 września 2008 r. Owocem współpracy z obrońcami życia na świecie było ofiarowanie przez Biskupa Kościoła koptyjskiego z Egiptu oryginalnych relikwii Dzieciątek Męczenników z Betlejem - dzieci pomordowanych na rozkaz króla Heroda. Relikwie te w specjalnym przenośnym drewnianym relikwiarzu wraz z certyfikatem autentyczności są przechowywane obecnie w filarze kościoła w Tarnowcu i stanowią wymowne tło duszpasterskiej działalności Sanktuarium w dziedzinie obrony życia ludzkiego. Ten rys charyzmatycznego apostolstwa tarnowieckiego sanktuarium został spotęgowany przez wprowadzenie i wmurowanie w drugim filarze kościoła w Tarnowcu relikwii św. Gianny Beretty Molli, kanonizowanej w 2004 r. włoskiej lekarki, która poświęciła swe życie dla ratowania nienarodzonego dziecka. Zaszczepienie w Tarnowcu idei krzewienia Ewangelii Życia doskonale zjednoczyło się z odwiecznym tytułem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i znaną tu od wieków modlitwą i łaskawością Bożą, związaną z darem nowego życia i zdrowia, jakie tutaj często wypraszano.

Nowy kształt pobożności maryjnej

Powstanie tarnowieckiej Kalwarii zbudowało nowy wymiar funkcjonowania sanktuarium. Obok tradycyjnego rysu pobożności, kształtowanego w każdym sanktuarium, zaistnienie Pomnika - Cmentarza Nienarodzonych nadało bardzo aktualny dzisiaj, apostolski kształt pobożności maryjnej. Przejawiaja się on w modlitwie i ekspiacji oraz działalności na rzecz krzewienia cywilizacji życia w wielu powszechnych dzisiaj wymiarach. Działalność ta zatacza coraz większe kręgi ze względu na ogrom zniszczeń, jaki wywołał duch krzewionej dziś kultury śmierci. Dotyka ona nie tylko nienarodzonych, lecz zabija zdrowego ducha ludzkości. W tym wymiarze obrona nienarodzonych staje się jednocześnie obroną ich matek i ojców, lekarzy i wszystkich, którzy w wyniku syndromu proaborcyjnego mogą być skazani na konsekwencje utraty wiecznego zbawienia oraz nieludzkie duchowe i psychiczne cierpienia. W ramach rozwijającego się charyzmatu tarnowieckiego Sanktuarium powstało wiele formalnych i spontanicznych działań. Na pierwszy plan wysuwa się krzewiony tu Ruch Duchowej Adopcji. W każdą pierwszą sobotę miesiąca przed Mszą wieczorną jest tu organizowany Różaniec Obrońców Życia i błogosławieństwo rodziców oczekujących potomstwa. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się przybywające 31 maja do Tarnowca pielgrzymki dzieci po pierwszej spowiedzi i Komunii św., które solidaryzują się z dziećmi, które tej formy spotkania z Bogiem nie dożyły i ofiarują swoją Komunię jako ekspiację za grzechy rodziców i lekarzy zabijających nienarodzonych. Od kilku lat sanktuarium w Tarnowcu przyjmuje organizowane na początku lipca diecezjalne dni skupienia dla wszystkich zaangażowanych w dzieło krzewienia cywilizacji życia we współczesnym świecie. Tysiące ludzi skupiają tarnowieckie Nabożeństwa Zawierzenia latem, w każdą pierwszą środę miesiąca, w których, po Mszy św. o godz. 19, wyrusza różańcowa procesja światła na Kalwarię Nienarodzonych. Wobec współczesnych duchowych potrzeb, charyzmat sanktuarium rozszerza się również na działania związane z duszpasterstwem wokół problemu tzw. samoistnych poronień. Szeroki wachlarz nowych wyzwań stojących przed tarnowieckim sanktuarium przekracza możliwości organizacyjne tutejszych duszpasterzy i parafian. Cieszymy się, że Pan Bóg porusza serca, a Maryja, Matka Jezusa wzywa nowych Apostołów Ewangelii Życia, dla których niezwykłe sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu staje się inspiracją do apostolskich działań w zakresie budowania cywilizacji życia w świecie niosącym tak wiele zagrożeń.

Głoszenie Ewangelii życia staje się szczególnie naglące dzisiaj, gdy lęk budzą coraz liczniejsze i poważniejsze zagrożenia życia ludzi i narodów, zwłaszcza życia słabego i bezbronnego. Obok dawnych, dotkliwych plag, takich jak nędza, głód, choroby endemiczne, przemoc i wojny, pojawiają się dziś plagi nowe, przybierające nieznane dotąd formy i niepokojące rozmiary. Nikt nie powinien czuć się wyłączony z tej mobilizacji na rzecz nowej kultury życia: wszyscy mają do odegrania ważną rolę Jan Paweł II, Encyklika „Evangelium Vitae”

Tylko szacunek dla życia może stanowić fundament i gwarancję najcenniejszych i najpotrzebniejszych dla społeczeństwa wartości, takich jak demokracja i pokój. Nie może bowiem istnieć prawdziwa demokracja, jeżeli nie uznaje się godności każdego człowieka i nie szanuje jego praw. Nie może istnieć prawdziwy pokój, jeśli się nie bierze w obronę i nie popiera życia Jan Paweł II, Encyklika „Evangelium Vitae”

żródło - http://www.niedziela.pl/artykul/100764/nd/Cmentarz-nienarodzonych

Stowarzyszenie Krzyżowców Najświętszego Serca Pana Jezusa w szerzeniucywilizacji życia

Stowarzyszenie powstało w Paray le Monial, we Francji, 28 grudnia 1973 r., w 300-setną rocznicę wielkich objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa. Celem Stowarzyszenia jest wynagradzanie Najświętszemu Sercu Jezusowemu za grzechy publiczne, tzn. popełniane w majestacie prawa, jak również modlitwa i troska o przywrócenie prawa Bożego we Francji, a przez Francję na świecie. Formy tej działalności to głównie organizowanie pielgrzymek oraz publiczna modlitwa ekspiacyjna (prowadzona regularnie od 11 lat w katedrach i kościołach Francji oraz innych krajów). Stowarzyszenie współdziała w tych dziedzinach z grupami francuskich skautów. Inną inicjatywę Stowarzyszenia stanowi obecna realizacja projektu drogi krzyżowej z Oświęcimia do Częstochowy (140 km). Oświęcim wraz z celą św. Maksymiliana Marii Kolbego uznano bowiem za jedno z miejsc największych zbrodni przeciw ludzkości. Stąd też przygotowywana jako szlak modlitewny droga krzyżowa ma być środkiem ekspiacji za współczesne zbrodnie przeciw ludzkości, w duchowej łączności z ofiarą św. Maksymiliana, szczególnie, gdy chodzi o zbrodnie wobec niewinnych poczętych dzieci. 
Szacunek wobec prawa do życia oraz troska o przywrócenie tegoż prawa tam, gdzie jest ono łamane, stanowią główny nurt działalności Stowarzyszenia. W tym duchu należy odczytać również reakcję Stowarzyszenia na "rok miliarda" (1997 r.) zamordowanych na świecie poczętych dzieci.

Kalwarie Trzeciego Tysiąclecia

Rok ten Stowarzyszenie upamiętniło budową dwóch w Europie "Pomników niewinnych" - symbolicznych cmentarzy miliarda niewinnych (Chantemerle les Bles - Francja oraz Tarnowiec k. Jasła - Polska) połączonych również z budowaną obok nich drogą krzyżową. Sama nazwa "Kalwaria Trzeciego Tysiąclecia" nie jest autentyczna, gdyż nie funkcjonuje ona we Francji i prawdopodobnie zrodziła się ona w Polsce poprzez zbieżność czasową tejże idei z nadejściem Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa oraz z racji instalowanych w pobliżu stacji drogi krzyżowej. Prawdopodobnie jej autorem jest pierwszy kustosz polskiej "Kalwarii" w Tarnowcu, śp. ks. Franciszek Boguń. Zgodnie z widocznymi na "Kalwarii" inskrypcjami są to "Pomniki niewinnych" czy też "Pomniki miliarda". 
Pomnik taki, pełniący rolę symbolicznego cmentarza nienarodzonych, jest umieszczany na wzgórzu i posiada stały wzór. Składa się z górującego nad otoczeniem dużego ok. 7-metrowego krzyża symbolizującego ofiarę Jezusa Chrystusa oraz ze 100 małych krzyży, z których każdy upamiętnia śmierć 10 milionów nienarodzonych. Wszystkie krzyże poprzez swój biały kolor wyrażają niewinność Chrystusa oraz niewinność poczętych dzieci. Krzyż duży dodatkowo został wyeksponowany przez oświetlenie białym światłem reflektorów (w Chantemerle les Bles) lub też lamp jarzeniowych (jak w Tarnowcu). Obok dużego krzyża we Francji znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej oraz większa figura św. Józefa, który będąc Redemptoris Custos, obrany został na stróża dzieła obrony życia i patrona sanktuarium obok którego znajduje się "Pomnik miliarda". Sanktuarium to bowiem, zbudowane przez Stowarzyszenie Krzyżowców Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1974 r. głównie dla celów pielgrzymkowych nosi wezwanie św. Józefa Opiekuna Zbawiciela. 
W Tarnowcu obok dużego krzyża znajduje się kapliczka z obrazem Matki Bożej z Guadelupe przywiezionym przez pielgrzymów. Tarnowiecka Kalwaria Trzeciego Tysiąclecia znajduje się na terenie tarnowieckiego sanktuarium zawierzenia w diecezji rzeszowskiej, miejsca kultu szczycącego się od ok. 200 lat, koronowaną w 1925 r. cudowną figurą Matki Bożej Tarnowieckiej. W sierpniu 2000 r. pieczę nad tarnowiecką Kalwarią przejął s. dr Stanisław Mazur, obecny proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. Obecnie podobnie jak Chantemerle les Bles tak i w Tarnowcu trwają prace nad przygotowaniem i instalacją stacji drogi krzyżowej. Poszczególne stacje przygotowywane są we Francji w oparciu o środki Stowarzyszenia i stanowią one wierne kopie stacji montowanych na drodze krzyżowej z Oświęcimia do Częstochowy. 
Stowarzyszenie w swojej ekumenicznej otwartości nawiązało również współpracę z Koptami w Egipcie (Kair). Owocem pierwszych kontaktów, już w 1998 r., była propozycja otrzymania znanych w tradycji chrześcijańskiej tzw. "Relikwii Niewiniątek" z Betlejem - dzieci pomordowanych przez króla Heroda, którym towarzyszy specjalne błogosławieństwo biskupów. W lutym 1999 r. dr Michel Villete (były prezes Stowarzyszenia Krzyżowców Najświętszego Serca Pana Jezusa) otrzymał te relikwie z rąk o. Matiasa w Kairze. Odtąd relikwie te wędrują co roku na przemian z sanktuarium w Chantemerle do Tarnowca i z powrotem. W 2000 r. dr Villete zorganizował pielgrzymkę dziękczynną do Egiptu, gdzie spotkał się z patryjarchą koptyjskim Szenudą III. Koptowie następnie postanowili dla upamiętnienia roku miliarda oraz w duchu solidarności w walce w obronie życia, z własnych środków zbudować duży sierociniec z kaplicą, oraz "Pomnik miliarda" wraz z drogą krzyżową. Realizacja tego projektu zmierza już do końca, a poświęcenie sierocińca oraz pomnika odbyło się 28 grudnia 2002 r., w święto Świętych Młodzianków Męczenników z Betlejem. 
W planach Stowarzyszenia nie ma już budowy podobnych pomników - Kalwarii, lecz tylko doposażenie rozpoczętych dróg krzyżowych w kolejne stacje. Jak mówi dr M. Villete: "Dla rozwoju idei obrony życia te wystarczą". Główną bowiem ideą Stowarzyszenia jest ekspiacja oraz walka duchowa w obronie prawa do życia. To wytycza Stowarzyszeniu realizowany od 11 lat cel, którym jest publiczna modlitwa będąca jednocześnie świadectwem, organizowanie pielgrzymek oraz modlitwa i pokuta prywatna.

plik żródłowy - http://www.niedziela.pl/artykul/11097/nd/Krucjata-Trzeciego-Tysiaclecia-cz-2

 

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

Święta

Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny

 

 

 

 

 

 

 

Synod w Diecezji Rzeszowskiej

Diecezja Rzeszowska

 

 

 

eKAI

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Krucjata  Różańcowa za Ojczyznę

--------------> czytaj

 

Szkaplerz Św. Michała Archanioła

Szkaplerz Św Michała Archanioła

     

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
20222627

GMINA TARNOWIEC

Statystyki

stat4u