Menu

 

Chrzty w Parafii

 

    TRANSMISJA  z SANKTUARIUM

 

 

dołącz na fb

        Dołącz do nas na fb

Na nie lepiej uważaj! Auta z najgorszymi wynikami w testach na 100 tys. km

 

Sanktuarium w YOU TUBE

Znalezione obrazy dla zapytania ikona you tube

KSM TARNOWIEC

 

 

Jesteśmy też na Facebooku (kliknij ikonki)    

                 

 

        MamaNieJestSama.pl

 Portal internetowy dla mam,

 które znalazły się   

 w trudnej sytuacji życiowej 

 i  osób, które  chcą  im  pomóc

PRASA KATOLICKA

Media Katolickie

Administrator strony

              Kontakt

            

tarnowiec@parafia.info.pl

telefon: 602 424 410

Czy później przestanie mnie kochać...?

Od jakiegoś czasu w Kościele trwa Rok Miłosierdzia. Został ogłoszony wielki Jubileusz, do obchodzenia którego wszyscy jesteśmy zaproszeni. Co to jednak oznacza? Czy Bóg jest w tym roku bardziej miłosierny niż dwa lata temu i niż będzie za rok?

 

Oczywiście, że nie, podobnie jak nie potrzebujemy cudów eucharystycznych, aby wierzyć, że Jezus staje się obecny na każdej Eucharystii. Ogłoszenie takiego jubileuszu jednak wielu z nas zaskoczy i powiedzie do odkrycia, że miłosierdzie Boga jest nakierowane na mnie, że ma coś wspólnego ze mną. Papież zaprasza nas do tego, abyśmy podczas Jubileuszu częściej niż zwykle stawali przed Bogiem w geście otwartych dłoni, czekając na ruch z Jego strony.

 

Biblijny reset

 

Rok Miłosierdzia przypomina niektóre wydarzenia biblijne, o których warto tutaj powiedzieć. Po pierwsze nawiązuje do "roku jubileuszowego", który Bóg kazał Izraelitom świętować raz na 50 lat (Kpł 25). Jest tam wiele konkretnych wskazówek, jak dobrze przeżyć taki rok, który można nazwać kolokwialnie "resetem". Według mnie najważniejszy z tych wielu przepisów jest nakaz powrotu do swojego rodu oraz wypuszczenie na wolność niewolników, których się miało, uczynienie ich wolnymi. Jezus, zwłaszcza w Ewangelii Łukasza, przedstawiony jest jako ten, który całe swoje życie (nie tylko raz na 50 lat) przeżywa, jakby był rok jubileuszowy ("Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana" - Łk 4, 18-19). Myślę, że ogłoszony w Kościele Rok Miłosierdzia ma wiele wspólnego z powrotem do swojego "domu".


Przeczytaj cały tekst - kliknij

Kliknij na LOGO by usłyszeć Hymn Światowych Dni Młodizeży

„Cudowny” początek Roku Miłosierdzia w Chinach

„To cud! To znak Bożej opieki!” – tak chińscy katolicy określili otwarcie Drzwi Świętych w katedrze Zhengding. Zebrało się tam około 10 tys. wierzących, którzy zajęli plac przed kościołem i dachy okolicznych budynków.

Policja nie tylko nie interweniowała, ani nie zatrzymała żadnego z uczestników uroczystości, lecz pozwoliła aby Mszy Świętej przewodniczył bp. Julius Jia Zhiguo, który nie należy do popieranego przez chińskie władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

Bp Jia Zhiguo choć żyje obok katedry, to jednak ze względu na areszt domowy ma utrudniony kontakt z wiernymi. Często też jest wywożony na przymusowe wakacje. Ordynariusz Zhengding znany jest z tego, że przyjął do swojego domu 200 porzuconych dzieci.

Uroczystość trwała cztery godziny i mimo tego, że obok katedry milicyjna orkiestra dętą z bębnami urządziła koncert na odkrytym powietrzu, to jednak miejscowi katolicy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni możliwością swobodnego zainaugurowania Roku Miłosierdzia.

Rzeszów...

13 grudnia 2015 r. Biskup Rzeszowski otworzy drzwi kościoła katedralnego symbolicznie otwierając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w Diecezji Rzeszowskiej. 8 grudnia 2015 r. papież Franciszek otworzył Rok Miłosierdzia w Kościele Powszechnym. Już z bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia zapowiedział, że symboliczne otwarcie drzwi w pozostałych rzymskich bazylikach oraz w poszczególnych katedrach na całym świecie odbędzie się 13 grudnia.

W rzeszowskiej katedrze otwarcie rozpocznie się o godz. 17.00. Pierwszym elementem liturgii będzie modlitwa w dolnym kościele pod katedrą. Tam zostanie odczytana Ewangelia według św. Łukasza o znalezieniu zagubionej owcy oraz fragment Bulli ogłaszającej nadzwyczajny Jubileusz miłosierdzia pt. Micericordiae vultus. Następnie po słowach diakona: „Wyruszajmy w imię Chrystusa. On jest drogą, która prowadzi nas w rok łaski i miłosierdzia”, zebrani przejdą przez plac przed katedrą do górnego kościoła. Procesja zatrzyma się przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Na słowa Biskupa: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu” drzwi zostaną otwarte. Biskup z księgą Ewangelii wejdzie do katedry. Msza św. rozpocznie się od wspomnienia chrztu świętego i pokropienia wiernych wodą święconą.

W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Papieża) wszystkim wiernym, którzy w Roku Miłosierdzia odbędą pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w czterech bazylikach większych Rzymu, a także do katedry i kościołów wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba wyznaczył jako kościoły jubileuszowe następujące świątynie:

Katedra w Rzeszowie

Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bazylika Mniejsza w Gorlicach

Bazylika Mniejsza w Dębowcu

Kościół Ojców Franciszkanów w Jaśle

Kościół Narodzenia NMP we Frysztaku

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP Strzyżowie

Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej w Głogowie Młp.

Sanktuarium Matki Bożej Czudeckiej w Czudcu

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowie Młp.

Kościół Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.,

Kościół Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie

Kościół Wszystkich Świętych w Kolbuszowej

Drzwi katedry w Rzeszowie, które w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia będą symboliczną Bramą Miłosierdzia, wykonane są ze spiżu. Składają się z trzech bram: papieskiej (na jej skrzydłach znajdują się m.in. postaci Jana Pawła II i Józefa Sebastiana Pelczara); narodowej (na skrzydłach znajduje się m.in. Matka Boża Jasnogórska, Pomnik Poległych Stoczniowców, ks. Jerzy Popiełuszko, kardynał Stefan Wyszyński) i diecezjalnej (na skrzydłach znajduje się katedra w Rzeszowie i biskup Ignacy Tokarczuk). Mniejsze elementy przedstawiają różne wydarzenia historyczne i postaci z najnowszej historii Polski. I tak znajdziemy Tadeusza Mazowieckiego i Lecha Wałęsę, rolników z Rzeszowszczyzny tworzących Solidarność Rolników Indywidualnych, czy robotników Stoczni Gdyńskiej niosących na drzwiach ciało zastrzelonego przez milicję Zbigniewa Godlewskiego. (Ks. Tomasz Nowak)

FRANCISZEK

BISKUP RZYMU

SŁUGA SŁUG BOŻYCH

DO WSZYSTKICH, KTÓRZY BĘDĄ

CZYTAĆ TEN LIST

ŁASKA, MIŁOSIERDZIE I POKÓJ

Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Wydaje się, iż tajemnica wiary chrześcijańskiej znajduje w tym słowie swoją syntezę. Ono stało się żywe, widoczne i osiągnęło swoją pełnię w Jezusie z Nazaretu. Ojciec «bogaty w miłosierdzie» (por. Ef 2, 4), gdy objawił Mojżeszowi swoje imię: «Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność» (Wj 34, 6), sprawił, że człowiek mógł nieprzerwanie poznawać Jego boską naturę na różne sposoby i w wielu momentach historii. W «pełni czasów» (por. Ga 4,4), gdy wszystko było gotowe według Jego planu zbawienia, zesłał On swojego Syna, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby objawić nam w sposób ostateczny swoją miłość. Kto widzi Syna, widzi też i Ojca (por. J 14, 9). Jezus z Nazaretu swoimi słowami, gestami i całą swoją osobą objawia miłosierdzie Boga.

Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia. Miłosierdzie: to jest słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę. Miłosierdzie: to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie: to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu.

Są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym.

Rok Święty zostanie rozpoczęty 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta uroczystość liturgiczna wskazuje sposób, w jaki Bóg działa już od początków naszej historii. Po grzechu Adama i Ewy Bóg nie chciał zostawić ludzkości samej, wystawionej na działanie zła. Stąd też w swoim zamyśle zechciał On, aby Maryja, święta i niepokalana w miłości (por. Ef 1, 4), stała się Matką Odkupiciela człowieka. Na ogrom grzechu Bóg odpowiada pełnią przebaczenia. Miłosierdzie będzie zawsze większe od każdego grzechu i nikt nie może ograniczyć miłości Boga, który przebacza. W tę właśnie Uroczystość Niepokalanego Poczęcia otworzę z radością Drzwi Święte. Z tej okazji staną się one Bramą Miłosierdzia, gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję.

W kolejną niedzielę, tj. III Niedzielę Adwentu, otworzone zostaną Drzwi Święte w Katedrze Rzymu, w Bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie w Bazylikach Papieskich. Postanawiam również, aby w tę właśnie niedzielę w każdym Kościele lokalnym, w Katedrze, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych, bądź też w Konkatedrach lub też w innych kościołach o szczególnym znaczeniu, została otworzona na cały rok taka sama Brama Miłosierdzia. Według decyzji Biskupa Ordynariusza, taka Brama będzie mogła być otworzona również w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam bardzo często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia. Każdy zatem Kościół lokalny będzie bezpośrednio zaangażowany w przeżywanie tego Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej. Jubileusz będzie więc świętowany w Rzymie, tak jak i w Kościołach lokalnych, jako znak widzialny komunii całego Kościoła.

Wybrałem datę 8 grudnia, ponieważ jest ona bogata w znaczenie ze względu na współczesną historię Kościoła. Otworzę bowiem Drzwi Święte w pięćdziesiątą rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Kościół czuje potrzebę żywego wspominania tej chwili, gdyż wtedy właśnie zaczynał się nowy bieg jego historii. Ojcowie zgromadzeni na Soborze czuli potrzebę, silną jak prawdziwy powiew Ducha Świętego, mówienia o Bogu do ludzi ich czasów w sposób bardziej zrozumiały. Po rozbiciu murów, które przez zbyt długi czas trzymały Kościół w zamknięciu jak w uprzywilejowanej cytadeli, nadszedł czas na głoszenie Ewangelii w nowy sposób. Nowy etap ewangelizacji, która trwa od zawsze. Nowe zaangażowanie dla wszystkich chrześcijan, aby świadczyć z większym entuzjazmem i przekonaniem o swojej wierze. Kościół czuł odpowiedzialność za bycie w świecie żywym znakiem miłości Ojca.

 

Pełny tekst bulli Papieża Franciszka tutaj: >>>>

 

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

Święta

Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny

 

 

 

 

 

 

 

Synod w Diecezji Rzeszowskiej

Diecezja Rzeszowska

 

 

 

eKAI

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Krucjata  Różańcowa za Ojczyznę

--------------> czytaj

 

Szkaplerz Św. Michała Archanioła

Szkaplerz Św Michała Archanioła

     

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
20219388

GMINA TARNOWIEC

Statystyki

stat4u