Niedziela, VII Tydzień Wielkanocny Rok A, I Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

niedziela,
28 maja 2017

GN 35/2016

Ruch Kościoła Domowego

DOMOWY KOŚCIÓŁ W TARNOWCU

Na wstępie, kilka zdań na temat, co to jest Domowy Kościół i, kto jest jego założycielem.

Ksiądz Franciszek  Blachnicki, założyciel Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, mówiąc o sakramencie małżeństwa, zwracał uwagę, że znakiem widzialnym są tutaj relacje osobowe między dwojgiem ludzi, którzy zawierają przymierze małżeńskie.

Jednak relacje między mężczyzną a kobietą nie są wolne od zła, które dotyka człowieka tak z zewnątrz jak i z jego wnętrza. Ten nieporządek wynikający z grzechu wypaczył wzajemną komunię mężczyzny i kobiety jaka była od początku darem Stwórcy.

"W  Sakramencie małżeństwa to Bóg czyni siebie gwarantem i zobowiązuje się dokonać tego co znaki sakramentu wyrażają i co jest w nich celebrowane, mianowicie jedności z dwojga różnych" .

Domowy Kościół Ruchu Światło- Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe żyie czyli dążyć ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych  nazywanych zobowiązaniami - darami. Małżeństwa należące do Domowego Kościoła wezwane są do posługi na rzecz własnej rodziny, posługi rozumianej jako budowanie wspólnoty wiary, nadziei i miłości. Wspólnoty,  w której świadomość, że wszyscy jej członkowie są dziećmi Jedynego Boga i stąd posiadają swą niepowtarzalność oraz godność bez względu na wiek i stopień rozwoju. Taka świadomość uzdalnia do wielkodusznej postawy służby na rzecz rodziny i poszczególnych jej członków, a także przyjmowania daru służby od innych. Wtedy wspólnota rodzinna staje się wielką szansą dla wszechstronnego rozwoju człowieka - jego wzrastania w Bogu, poznawania prawdy o sobie samym, uczenia sią miłości.

Kręgi Domowego Kościoła powstały w Tarnowcu w połowie lat dziewięćdziesiątych, małżeństwa należące do kręgów realizują się poprzez comiesięczne spotkania modlitewne, a także rekolekcje. Ruch Domowego Kościoła w Diecezji Rzeszowskiej jest podzielony na 10 rejonów. Nasz rejon skupia parafie od Dobrzechowa po Gorlice, a centrum tego rejonu jest Tarnowiec. Ania i Bogdan Żółkosiowie z Wrocanki pełnią posługę pary rejonowej.W Tarnowcu, co roku odbywaają się rekolekcje dla małżeństw, które chcą pogłębić duchowość małżeńską oraz wzrastać w wierze.

..

Uczestnicy rekolekcji w Tarnowcu

Więcej informacji na temat Ruchu na stronie   http://dk.rzeszow.pl/

• Warto zajrzeć