Sobota, XV Tydzień zwykły Rok A, I Święto św. Mar

• Ewangelia:

22 lipca 2017

GN 35/2016

To Chrystus nas tu zaprosił...

W dniu 17 października 2015 r. w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie odbył się Dzień Skupienia Akcji Katolickiej.

Prowadził go w duchu modlitwy i głoszonych konferencji Ks. Prałat Józef Niżnik Asystent AK Archidiecezji Przemyskiej.

To Chrystus nas tu zaprosił, abyśmy na nowo zgłębili charyzmat Akcji Katolickiej.

Podkreślał jak ważne jest współpracować w relacji Oddział - Asystent. Ta współpraca jest niezbędna by uratować Kościół.

Zwrócił także uwagę na potrzebę wewnętrznej formacji.

Ważne jest systematyczność, nie wybiórczość, aby nie utracić świadomości kim jestem, do czego powołuje mnie Chrystus przez bycie w Akcji Katolickiej.

Program:

10:00 - Różaniec i konferencja 1

11:30 - Przerwa - kawa, herbata

12:30 - Konferencja 2

13:15 - Obiad

14:00 - Możliwość spowiedzi św.

14:30 - Msza św. z konferencją 3

16:00 - Zakończenie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Tarnowcu

został powołany do istnienia w kwietniu 2000 r.

Czym właściwie jest Akcja Katolicka?

Jest to stowarzyszenie wiernych świeckich charakteryzujące się bezpośrednim związkiem z apostolatem hierarchicznym Kościoła. A papież Benedykt XVI potwierdził to słowami: „ Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej , jest ona bowiem darem ducha Świętego i służy dobru całej ludzkości”.

U podstaw Akcji Katolickiej leży formacja duchowa, religijna i moralna.

Strukturę Akcji Katolickiej tworzą:

- Krajowy Instytut Akcji Katolickiej

- Diecezjalne Instytuty  Akcji Katolickiej

- Parafialne Oddziały  Akcji Katolickiej

Nasza Diecezja podzielona jest na 24 dekanaty i 237 parafii, pośród których zarejestrowanych jest 120  parafialnych oddziałów AK.  Asystentem diecezjalnym jest ks. prałat Patera, a prezesem pan  Artur Stojałowski.

W naszej parafii AK działa13 lat i liczy 13 członków, mężczyzn i kobiet. Przewodnictwo duchowe kolejno pełnili : ks. S. Orszak, ks. K. Hyziak, ks. A. Kostrząb, ks. K. Golas, ks. W. Mazurek, ks. M. Szetela, ks. A. Tokarz, i obecnie ks. J. Uchman – proboszcz parafii. Pierwszym prezesem był p. P. Sikora. Następnie p. W. Kaleta (ś.p.), a obecnie p. T. Macek.

Zatem jak wygląda nasza działalność?

Spotykamy się raz w miesiącu, w trzecią środę miesiąca,. Następnie odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, uczestniczymy w Eucharystii wieczornej zaangażowani w Liturgię Słowa. Później spotkanie w Domu Pielgrzyma rozpoczynamy modlitwą,  która otwiera nasze życie na tajemnicę Boga.  Gro czasu na spotkaniach poświęcamy na omawianie zasad wiary katolickiej i nauki Kościoła, na czytanie Pisma Świętego, które stanowi właściwą inspirację  do działania. Nie zapominamy też o Ojczyźnie, za którą modlimy się w każdy piątek przed mszą św. wieczorną.

Z tą grupą ludzi ks. proboszcz zatroskany o dobro Kościoła i parafii dzieli się na żywo różnymi problemami parafialnymi. Pamiętamy o odpustach, nowennach i innych uroczystościach parafialnych, gdzie zawsze służymy pomocą.  Świętem Akcji Katolickiej jest Uroczystość Chrystusa Krószechświata. Patronem Akcji Katolickiej w Polsce jest św. Wojciech,  a diecezji rzeszowskiej bł. Stanisław Kostka Starowiejski.

Zachęcamy aby nowi parafianie powiększali liczbę członków naszego oddziału,  a mottem na dalszą działalność niech będą słowa bł. Jana Pawła II  ,,Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej żywej, silnej i pięknej, chcę powiedzieć jeszcze raz Duc in altum”.

więcej info>>>http://www.diecezja.rzeszow.pl/2015/04/akcja-katolicka/

Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej