Załącznik nr 0/1 – wersja skrócona.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowcu
I. Wprowadzenie.
1. Ustanawiając niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowcu realizuje obowiązek, o którym mowa w art. 22b i 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 560). Parafia jest organizatorem działalności na rzecz małoletnich, prowadzonej w sferach wskazanych w ww. Ustawie.
(…)
4. W Parafii Proboszcz i wikariusze tworzą Zespół ds. Prewencji. W skład Zespołu wchodzą:
- Proboszcz Parafii Paweł Knurek, będący osobą odpowiedzialną za podejmowanie interwencji w przypadku zaistnienia przemocy;
- ks. Paweł Smoleń, który jest osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących przemocy, tel. 602 424 410 – poniedziałek/sobota;
- Ks. Michał Mycek, który jest osobą odpowiedzialną za standardy ochrony dzieci i młodzieży, tel. 602 424 410 – środa/piątek.
Pełne dane tych osób oraz ich kwalifikacje są dostępne u Proboszcza Parafii.
Zespół udzieli pomocy wszystkim potrzebującym małoletnim, bez względu na to, do jakiej należą Parafii oraz w jakim środowisku doszło do skrzywdzenia (dom, szkoła, Parafia itd.).
(…)
III. Weryfikacja personelu Parafii.
Przed dopuszczeniem osoby do pracy z dziećmi lub do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, na Proboszczu Parafii ciążą następujące obowiązki:
1. Proboszcz uzyskuje informacje, czy dane osoby, o której mowa wyżej, są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
2. Osoba, o której mowa wyżej, przedkłada Proboszczowi Parafii informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
(…)
V. Zapewnienie opieki i wsparcia osobom skrzywdzonym.
1. Każda osoba, która mówi o swojej krzywdzie, której doświadcza, winna zostać przyjęta z szacunkiem i uważnie wysłuchana.
1
2. Osoba skrzywdzona powinna otrzymać informację o możliwych formach pomocy, z której może skorzystać na terenie parafii lub poza nią.
3. W sytuacji, gdy osoba wskazana jako sprawca jest kapłanem lub inną osobą zaangażowaną w Parafii, należy jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo osobie skrzywdzonej (np. przez niedopuszczanie do niej osoby wskazanej lub podejrzanej o krzywdę). Następnie należy jej udzielić pomocy, jakiej potrzebuje. Osoby poszkodowane nie powinny być obarczane kosztami udzielanej im pomocy.
(…)
10. Wszelkie działania i uzyskane informacje objęte są zasadą poufności (załącznik nr 2), ale osoby skrzywdzonej nie wolno zobowiązywać do zachowania tajemnicy.
(…)
VII. Zasady chroniące w obszarze parafialnym.
(…)
Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Należy kierować
się zawsze swoim profesjonalnym osądem i zdrowym rozsądkiem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie)
i jednocześnie zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
Kontakt fizyczny (cielesny) pomiędzy personelem Parafii i dziećmi dozwolony jest wtedy, gdy:
a) wymaga tego ochrona zdrowia lub życia dziecka;
b) jest związany ze zgodnym z liturgią Kościoła, sprawowaniem świętych obrzędów oraz przyjętymi społecznie i przez prawo Kościoła godziwymi moralnie obyczajami lub powszechnie akceptowalnymi społecznie zasadami.
(…)
Ochrona wizerunku małoletnich.
Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej (art. 81 ust.1 zd. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, t.j. Dz. U. z 2022 r., poz.2509).
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza (art. 81 ust. 2 zd. 2 w/w ustawy).
(…)
Zasady ochrony dotyczące spotkań i wyjazdów:
(…)
Wszystkie formy zorganizowanego czasu małoletnich, a w sposób szczególny wypoczynku dzieci i młodzieży, powinny być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Na wyjazdy grupowe małoletnich należy uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, po uprzednim zapoznaniu ich z ramowym planem działania
2
i zasadami jego organizacji (regulaminem). Podczas wyjazdu rodzice lub opiekunowie prawni mają prawo do kontaktu ze swoim dzieckiem oraz z jego opiekunem.
(…)
XI. Objaśnienie terminów.
(…)
5. Formy przemocy wobec dziecka.
(…)
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 424. 834), przez przemoc domową należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności: a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia, b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną, c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę, d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej, e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
(…)
d) Przemoc seksualna (wykorzystanie seksualne dziecka).
Każda czynność seksualna podejmowana z dzieckiem poniżej 15 roku życia, nawet za jego zgodą, jest przestępstwem.
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje wykorzystanie seksualne dziecka jako angażowanie dzieci lub młodzieży w aktywność seksualną, którą nie w pełni rozumieją i na którą nie są w stanie wyrazić świadomej zgody bądź na którą nie są przygotowane rozwojowo i nie mogą wyrazić zgody lub która narusza prawa bądź normy społeczne (Światowa Organizacja Zdrowia. Udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży, które zostały wykorzystane seksualnie: wytyczne kliniczne opracowane przez WHO. Kopenhaga: Regionalne Biuro WHO dla Europy, 2023. https://iris.who.int/handle/10665/367637).
(…)
XII. Instytucje udzielający pomocy dzieciom i młodzieży.
800 12 12 12 - dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
116 123 ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”;
997 lub 112 - Policja.
XIII. Postanowienia końcowe.
(...)
3. Niniejsze Standardy udostępnianie są przez Parafię w wersji pełnej na stronie internetowej Parafii oraz w wersji papierowej w Kancelarii Parafialnej i Zakrystii.
(…) Wersja skrócona Standardów udostępniana jest na stronie internetowej Parafii oraz na tablicy ogłoszeń przed Kościołem.
3