NARODZENIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Uroczystości odpustowe w Tarnowcu 09.09.2012

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwana świętem Matki Bożej Siewnej, zawsze była bardzo bliska rolnikom. Nierozerwalnie związana z nowym zasiewem i z nowym życiem. Tegoroczny odpust wrześniowy w Tarnowcu, był też im dedykowany w sposób szczególny.

Kustosz Sanktuarium, ks Jerzy Uchman, serdecznie witał licznie przybywające grupy pielgrzymów pieszych, zmotoryzowanych, zorganizowanych i indywidualnych,  - Drodzy rolnicy, jesteście mocną podwaliną naszego Narodu. Dobrze, że przybyliście do Matki Bożej Zawierzenia. Od dzisiaj to także Matka Boża Rolniczego Trudu. Od dzisiaj to  Wasze Sanktuarium”- mówił  proboszcz-kustosz Sanktuarium i diecezjalny duszpasterz rolników.

.Pielgrzymi z Parafii św Anny w Niewodnej

Słowa powitania  wyraził także wójt gminy Tarnowiec, pan Bogusław Wójcik, oraz przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich.

W czasie uroczystości, obok Ordynariusza Ks. Bpa Kazimierza Górnego, wokół ołtarza zgromadzili się kapłani dekanatu z dziekanem ks. Zbigniewem Irzykiem, oraz goście.

Wierni licznie wypełniający plac i ogrody sanktuaryjne oraz kościół, wysłuchali też homilii Pasterza diecezji:

„Przychodzimy do Tarnowca, gdzie od wieków jest dom Matki Naszego Zawierzenia. Przychodzimy przed Wizerunek Łaskami Słynący, bo za tym obrazem, oczyma wiary spotykamy Żywą Osobę, która wychodzi na drogi naszego życia:

Tyś Wielką Chlubą Naszego Narodu. Matka Najświętsza uczy nas i wzywa byśmy zawierzyli Panu Bogu i otwarli się na Jego działanie” Pośród słów umacniających  naszą wiarę w codziennym życiu usłyszeliśmy także: „Owocem zawierzenia jest odwaga, którą odznaczali się święci i jest pokój. Jeśli oprzemy nasze życie na wierze w Pana Boga, mamy prawo trwać w pokoju we wszystkim co nas spotyka”

– Wielki czciciel Maryi, ksiądz biskup Górny, na początku swego pasterzowania, zawierzył Jej w Tarnowcu całą Diecezję i swą posługę.Także i tym razem wiele uwagi poświęcił zawierzeniu, historii Polskiego Narodu, wydarzeniom których rocznice skupialą się własnie w tych dniach.

Dokonał też Aktu Zawierzenia Rolników Diecezji Rzeszowskiej  Matce Bożej Tarnowieckiej, Pani Rolniczego Trudu

.Na pamiątkę tego zdarzenia, po mszy św. odsłonięto pamiątkową tablicę na frontonie świątyni.

Z uznaniem podziwiano wieńce dożynkowe przyniesione przez delegacje z całej gminy oraz pielgrzymów z odleglejszych miejscowości.

Procesja Eucgarystyczna po Komunii św. stanowiła wyraz wielkiego uwielbienia Boga i dziękczynia za zebrane plony.

W Domu Pielgrzyma i w namiocie obok, na pielgrzymów czekały smaczne przekąski przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tarnowca, przez członków grup duszpasterskich. Oprawę liturgiczną uświetnił Chór Ave z Parafii  Matki Bożej Częstochowskiej z Jasła, oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Jaćmierzu i towarzyszący jej zespół mażoretek. . Obecni byli sołtysi Podkarpacia, przdstawiciele władz samorządowych , parlamentarzyści.

Piękna pogoda i przyjemna parkowa sceneria otoczenia sanktuarium, sprzyjały uczestnictwu całych rodzin.

Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej
bp Jan Wątroba