Menu

 

TRANSMISJA NA ŻYWO

 

Szkaplerz Św. Michała Archanioła

    Szkaplerz Św. Michała

             Archanioła

KSM TARNOWIEC

 

 

Jesteśmy też na Facebooku (kliknij ikonki)    

 

Pierwsza Komunia Święta

I Komunia św.

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w Tarnowcu zawsze ma miejsce w trzecią niedzielę maja.

PRASA KATOLICKA

 

Licznik

Liczba wyświetleń:
4022922

Wyszukiwanie

Statystyki

stat4u

Pieta Smoleńska

Autor- rzeźbiarz sakralny - pan Antoni Bolek z Załęża

Katyń i Smoleńsk w Naszej Modlitewnej Pamięci

Ks. Kustosz Jerzy Uchman

zobacz>>>

W środę 10. 04. 2013 r. nasze spotkanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia, przepełnione było szczególnie intencją uproszenia Miłosierdzia Bożego dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej z roku 1940, dla Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 10 .04. 2010 r , oraz za naszą  Ojczyznę.                Nowennę poprzedził krótki występ recytatorski przygotowany przez uczniów SP z Umieszcza.

W czasie Nowenny Zawierzenia i w czasie Mszy Świętej - powierzaliśmy Bogu Ojczyznę i za nią poległych, także i kierujących naszym państwem. Organizatorem tego modlitewno-patriotycznego wieczoru, był ks. kanonik Jerzy Uchman, proboszcz naszej parafii i kustosz Tarnowieckiego Sanktuarium. Mszę Świętą celebrowali – ks. proboszcz, ksiądz prałat  Aleksander Radoń i przewodniczący celebrze ksiądz mgr. Nikodem Rybczyk.

Członkowie ruchów duszpasterskich parafii zadbali o uroczystą oprawę liturgiczną, stanęły poczty sztandarowe, w tym – obok strażaków - sztandar Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu. Liczna  grupa młodzieży uczestnicząca w nabożeństwie, wraz z pozostałymi uczestnikami, miała okazję wysłuchać bogatego w swej treści kazania, z zaangażowaniem wygłoszonego przez ks. kustosza Stosownie do okoliczności dobrane treści literackie, ale też historyczne przybliżenie faktów, o których przez dziesiątki lat  polityka zakłamania nie pozwalała wspominać – stanowiło ważną lekcję historii i patriotyzmu. Oto kilka cytatów:

(...)"Tragedia pod smoleńskiem jest szczególnym darem, ofiarowanym najpierw tym, co polegli pod Katyniem, następnie darem wyjątkowym dla całej Polski, ale też i dla kazdej osoby ludzkiej, Darem jest sam motyw w pełni szlachetny.Wypływa on z przekonań religijnych, jest on mocno usytuowany w Piśmie Świętym: pamięć o zmarłych. Często juz Stary Testament nawoływał do tego , aby pamiętać, a tryb rozkazujacy ,,pamiętaj" albo ,,pomnij" daje o sobie znać przy różnych okazjach. Zresztą, Ofiara Chrystusa, złożona na Krzyżu, powtarzana w sposób bezkrwawy na ołtarzach, jest także pamiątką. I dziwić nas może to, że są ludzie, którzy nie chcą tego uznać. Jakby boją się pamięci" 

(...)" Pamięci nie da się zadusić. Nie udało się to w odniesieniu do męczenników spod Katynia, nie może się udać w odniesieniu do tych, którzy pielgrzymowali na miejsce zbrodni.  I chociaż nie dotarli do samych grobów, to jednak swoim męczeństwem, poniesionym w słusznej sprwie, najpierw ukazali grozę tego, co się działo przed siedemdziesięciu laty, a następnie oddając swoje życie, pielgrzymując w poczuciu obowiązku, wstrząsnęli sumieniem wielu ludzi.  O tym świadczyły pierwsze dni żałoby. Tysiące zniczy i ten tygodnie ciągnący się pogrzeb. O Tym zapomnieć nie można, o tym zapomnieć nie wolno, gdyż jedna i druga krew została przelana za Ojczyznę."

Wizualnym akcentem  skupiającym uwagę była wymowna dekoracja umieszczona obok ambony – niedużych rozmiarów płaskorzeźba ”Smoleńska Pieta”  na tle biało czerwonej flagi , pośród dwóch brzozowych krzyży, na których umieszczono daty : 1940 i  2010. Tuż pod tymi elementami – jedna płonąca świeca. Skromnie i wymownie.(autor płaskorzeźby - pan Antoni Bolek , rzeźbiarz sakralny z Załęża)

My pokolenia powojennych Polaków, pozbawionych świadomości tego, co przed nami ukryto – dziś mamy wiele do nadrobienia. Nie można nie dopominać się czci dla tych, którzy zostali pozbawieni wszelkiej  godności, których w sposób okrutny i bezprawny pozbawiono życia, odmówiono prawa do ludzkiego, chrześcijańskiego pochówku, a  ich ostatnią drogę znaczyły strugi krwi cieknącej  z ciężarówek nocą zajeżdżających w głąb – nie tylko -  katyńskiego lasu. Liczba pomordowanych podawana jest w dziesiątkach tysięcy –  co budzi grozę lub niedowierzanie…  A była to elita naszego narodu. Oni zostali pozbawieni życia, a my – zostaliśmy pozbawieni bogactwa ich talentów, charakteru takiej Polski, jaką nosili w sercu , w której Bóg i Honor zajmują naczelne miejsce.

O tę pamięć i cześć dla poległych walczono przez cały powojenny okres i kiedy już wydawało się, że odkłamanie staje się faktem,  oto 10 kwietnia 2010 r, rozległy się syreny alarmowe pod Smoleńskiem… 

 STAŁA SIĘ NIEWYJAŚNIONA DO DZIŚ TRAGEDIA

O godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego (CEST) (10:41:06 czasu moskiewskiego)[2][3]. Zginęło w niej 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Wśród ofiar tej tragedii, był także znany nam senator RP Stanisław Zając z Jasła.

Przecież wtedy zaparło nam dech… dzwony głosiły przerażającą  nowinę….

 Czas i dziś  stanąć do modlitwy i do apelu.  Tuż po Mszy Świętej w uroczystym pochodzie przeszliśmy  pod tablicę  upamiętniającą wspominane zdarzenia, gdzie odbył się Apel Poległych. Wezwania do Apelu pokreślił sygnał trąbki. Wójt gminy , pan Bogusław Wójcik złożył wiązankę kwiatów w symbolicznym hołdzie . Kapłańskie błogosławieństwo i wspólnie odśpiewane Boże coś Polskę, zakończyło tę część wieczoru.

Drugą część – w Domu Pielgrzyma -  stanowił pokaz filmu związanego z wcześniej poruszanymi wydarzeniami pt. ,,Gdzie Był Bóg w Smoleńsku?"dla wszystkich zainteresowanych.

Nie, to nie jest polityka w Kościele. To PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ. To empatia z ludźmi, którzy tak jak my mieli prawo  żyć, kochać, pracować, marzyć i realizować swoje marzenia. To pamięć o tych, których dosięgła niesprawiedliwość , to  wołanie o prawdę . Wołanie o Polskę.

 

 

Wiersz Zbigniewa Herberta o Katyniu

12 kwietnia 2010

   Jeden z największych patriotów polskich.

   Jeden z największych polskich poetów.

   Poeta bliski prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

   Zbigniew Herbert.

[Pamięci kapitana Edwarda Herberta]

 

Tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

z głębin wychodzą na powierzchnię

jedyny pomnik na ich grobie

 

są aby świadczyć Bóg policzy

i ulituje się nad nimi

lecz jak zmartwychwstać mają ciałem

kiedy są lepką cząstką ziemi

 

przeleciał ptak przepływa obłok

upada liść kiełkuje ślaz

i cisza jest na wysokościach

i dymi mgłą katyński las

 

tylko guziki nieugięte

potężny głos zamilkłych chórów

tylko guziki nieugięte

guziki z płaszczy i mundurów

Katyń i Smoleńsk w naszej modlitewnej pamięci...

Powrót

Dzisiaj jest

sobota,
20 października 2018

(293. dzień roku)

Zegar

Święta

Sobota, XXVIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera

Fotogaleria

FOTOGALERIA

FOTOGALERIA

 

      

       Nowenna w intencji Ojczyzny

            Każdy 11. dzień m-ca

                 Godzina 17:15

Diecezja Rzeszowska

 

 

 

Numer bieżący
 

GMINA TARNOWIEC

 

Administrator strony

              Kontakt

                

          gwolan@o2.pl