Menu

 

Chrzty w Parafii

 

    TRANSMISJA  z SANKTUARIUM

 

 

dołącz na fb

        Dołącz do nas na fb

Na nie lepiej uważaj! Auta z najgorszymi wynikami w testach na 100 tys. km

 

Sanktuarium w YOU TUBE

Znalezione obrazy dla zapytania ikona you tube

W Sercu Maryi

KSM TARNOWIEC

 

 

Jesteśmy też na Facebooku (kliknij ikonki)    

                 

 

        MamaNieJestSama.pl

 Portal internetowy dla mam,

 które znalazły się   

 w trudnej sytuacji życiowej 

 i  osób, które  chcą  im  pomóc

PRASA KATOLICKA

Media Katolickie

Administrator strony

              Kontakt

            

tarnowiec@parafia.info.pl

telefon: 602 424 410

Uroczystości  Odpustowe Narodzenia Najświętszej Maryi Panny        w Tarnowcu - Dożynki Sanktuaryjne.

Przygotowania do święta Matki Bożej Siewnej, tradycyjnie  zintegrowały wielu parafian, ale też środowiska organizacji wiejskich z różnych miejscowości naszego  regionu .Głównym inicjatorem i koordynatorem działań był diecezjalny duszpasterz rolników - kustosz tarnowieckiego sanktuarium, ks Jerzy Uchman. Nie mniejsze zaangażowanie Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, przychylność samorządowych władz lokalnych, parlamentarzystów naszego regionu i wielu instytucji, sprawiły, że niedziela 8 września 2013 obfitowała w piękne,  radosne wydarzenia. 

Piesze pielgrzymki podążające ze wszystkich stron w ciepłym blasku słońca do Tarnowieckiej Matki Zawierzenia z modlitwą i śpiewem - niczym echo dobrej, dawnej historii - obudziły w sercu nadzieję...   Delegacje  z misternie wypracowanymi brogami stanęły w wielkim szeregu u stóp Maryi przed świątynią. Plac sanktuaryjny wypełniło około 4000 wiernych. 

Zmierzając do Ołtarza Pańskiego z procesją liturgiczną ksiądz biskup ordynariusz Jan Wątroba błogosławił wiernych, szczególnie dzieci, nie szczędząc dobrego ojcowskiego słowa w krótkich rozmowach.  Przed rozpoczęciem Eucharystii, ks kustosz powitał wszystkich przybyłych słowami błogosławieństw, podkreśleniem niezłomnej tradycji chrześcijańskiej rolników , z uznaniem i  wdzięcznością odnosząc się do tych, " którzy żywią i bronią". Przybyłych gości i pielgrzymów witali też : wójt gminy Tarnowiec Bogusław Wójcik oraz pan Stanisław Lawera, przewodniczący Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, sołtys Tarnowca i pani Maria Tomasik, Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich.. Z nieukrywanym wzruszeniem, ksiądz biskup rozpoczął celebrację Mszy Świętęj, pod czas której również wygłosił homilię. 

Nawiązując w pierwszych słowach do narodzin Matki Bożej i czytanej wcześniej Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa, podkreślił wielki związek między tymi dwoma zdarzeniami.   ..."  Święto Jej Narodzenia  zapowiadające Boże Narodzenie - wskazał ks biskup - to święto wielkiej nadziei... "   Wśród licznych brogów i haseł w nich umieszczonych, było i takie - korespondujące z tą chwilą - " Bez wiary nie ma nadziei, nie ma miłości" ( Nowy Glinik )

" Każdy człowiek  potrzebuje pozytywnej wizji przyszłości"...  - słyszeliśmy także dalej: " Nikt  tak jak rolnik nie wie i nie rozumie na czym polega czekanie z nadzieją. Rolnik to człowiek  który  jak nikt inny potrafi cierpliwie czekać na plon. W tym oczekiwaniu nie traci jednak nadziei i za tę nadzieję rolnikom chcemy dzisiaj dziękować” Dalej, w  nawiązaniu do rozpoczętego roku szkolnego : "Podobnie jest z tymi, którzy uczą i wychowują, Nauczycielom też potrzeba nadziei i cierpliwości wychowawczej. Nawet, jeżeli to inni będą zbierać owoce ich pracy. Ile nadziei musi mieć  ojciec i matka? To od poziomu ich nadziei i cierpliwości zależy przyszłość ich dzieci. " „Cierpliwość i nadzieja jest też cechą dobrego wychowawcy. To on siejąc ziarno wiedzy, inwestuje w młodego człowieka, a przez to ubogaca cały naród. Wychowawca to siewca słowa(…) To, co łączy rolnika i wychowawcę to umiejętność oddzielenia ziarna od plew(…)”- mówił w homilii Biskup Ordynariusz." W niedalekiej przeszłości zlekceważono autorytet wychowawcy, czego przykre owoce dziś oglądamy. Posłuszeństwo, szacunek dla Słowa, trzeba przywrócić: dla ojca i matki, pedagoga a nade wszystko, dla najdoskonalszego nauczyciela, Jezusa. Oto obraz siejby - rzucania słowa ...Życząc dobrego siewu i zbioru dorodnych plonów, bp Jan rozważał także: " Co łączy rolnika i wychowacę? Umiejetność oddzielenia ziarna od plew, wybrania dobrego ziarna (...) Módlmy się, za tych, którzy pracują dla naszych dzieci, aby ich słowo było słowem dobrym prawdziwym. Aby wychowywali do prawdy (...) Matka Słowa, która nazwała  się Ziarnem, zawsze wskazuje na Syna : Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie..."

Po homilii w procesj z darami uczestniczyło 28 delegacji , niosących w darze bochny chleba, kołacze, miód i wino oraz bukiety kwiatów. Liturgię uświetniał jedyny w diecezji Chór Rolników z Wielopola Skrzyńskiego, na przemian z organistą, wieloletnim organistą tarnowieckim, panem Józefem Chmurą, psalm - pani Marta Radoń. Po komunii świętej, miało miejsce poświęcenie ziarna na nowy zasiew i  rozdanie świec dla kręgów Kościoła Domowego. Następnie, Ordynariusz diecezji zawierzył rolników Podkarpacia Matce Zawierzenia, Pani Rolniczego Trudu. Wszyscy zgromadzeni - delegacje z brogami, poczty sztandarowe oddziałów OSP,  Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, Szkoły Podstawowej w Tarnowcu wzięli udział w uroczystej procesji. Na zakończenie Uczty Eucharystycznej, gospodarz miejsca, ksiądz kustosz, skierował serdeczne podziękowania tak do Ks, Biskupa jak i do wszystkich sprawujących Najświętszą Ofiarę - Członków Kapituły Kolegiaty Jasielskiej , księży dziekanów i wszystkich uczestników. Jednocześnie zaprosił do korzystania z obfitości stołu zastawionego przez tarnowieckie Koło Gospodyń. W słowach na pożegnanie, ksiądz biskup Jan powiedział między innymi : " Gdzie jest Bóg, tam jest nadzieja, tam jest przyszłość.."  Na zakończenie odśpiewano  " Boże coś Polskę. "

Warto jeszcze dodać, że ilość i piękno przyniesionych brogów, poprostu zachwycała. Zaś pośród pieszych pielgrzymek - licznych i liczebnych - Piesza Pielgrzymka z Parafii Chrystusa Króla z Jasła - obchodziła swój jubileusz 25 lecia. Życzymy niezłomnej nadziei i opieki Pani Tarnowieckiej. 

( więcej zdjęć - fotokronika - wrzesień 2013 )

 

 

Dzisiaj jest

wtorek,
21 marca 2023

(80. dzień roku)

Święta

Wtorek, IV Tydzień Wielkiego Postu
Rok A, I
Dzień Powszedni

 

 

 

 

 

Diecezja Rzeszowska

 

Synod w Diecezji Rzeszowskiej

 

 

eKAI

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Krucjata  Różańcowa za Ojczyznę

--------------> czytaj

 

Szkaplerz Św. Michała Archanioła

Szkaplerz Św Michała Archanioła

     

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
13292880

GMINA TARNOWIEC

Statystyki

stat4u