Menu

 

Chrzty w Parafii

 

    TRANSMISJA  z SANKTUARIUM

 

 

dołącz na fb

        Dołącz do nas na fb

Na nie lepiej uważaj! Auta z najgorszymi wynikami w testach na 100 tys. km

 

Sanktuarium w YOU TUBE

Znalezione obrazy dla zapytania ikona you tube

KSM TARNOWIEC

 

 

Jesteśmy też na Facebooku (kliknij ikonki)    

                 

 

        MamaNieJestSama.pl

 Portal internetowy dla mam,

 które znalazły się   

 w trudnej sytuacji życiowej 

 i  osób, które  chcą  im  pomóc

PRASA KATOLICKA

Media Katolickie

Administrator strony

              Kontakt

            

tarnowiec@parafia.info.pl

telefon: 602 424 410

Błogosławieni Młodziankowie z Betlejem - Bezimienni Męczennicy

                         Wspomnienie liturgiczne 28 grudnia 6   

(Mt 2,13-18) Gdy Mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego. Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał /oprawców/ do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma.

Dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom zamordowanym w Betlejem i okolicy na rozkaz króla Heroda, św. Ireneusz, św. Cyprian, św. Augustyn i inni ojcowie Kościoła nadali tytuł męczenników. Św. Augustyn mówił o nich: “W jakiej mierze na błogosławione Niemowlęta rzuciło się zło, w takiej też obfitości spłynęło na nich błogosławieństwo. Słusznie święcimy narodziny tych Dzieci, które szczęśliwiej świat zrodził dla życia wiecznego, niż łona matek dla świata. Są to pierwsze pąki Kościoła, rozwinięte wśród niewiary, a przedwcześnie zwarzone mroźną zawiścią prześladowania”. Zamordowanych dzieci mogło być, w liczącym wtedy około tysiąca mieszkańców Betlejem, niewiele ponad dwadzieścioro. Choć zginęły nieświadomie, czcimy ich jako męczenników. Na nich spadły ciosy wymierzone w Chrystusa i w ten sposób otrzymały udział w Jego przyszłej ofierze. Ginąc dla Jezusa, Święci Młodziankowie dali świadectwo swym życiem, przyjęli chrzest krwi. Ich kult sięga II wieku. Czczeni są jako flores martyrum – pierwiosnki męczeństwa. Pierwsze wzmianki o święcie Świętych Młodzianków pochodzą z roku 550, z Kartaginy. Ich święto czci także Kościół grecki, syryjski i jerozolimski. O żywotności kultu świadczą również “relikwie” przechowywane w wielu świątyniach, m.in. w bazylice św. Justyny w Padwie. Także w naszej świątyni możemy czcić Relikwie Świętych Młodzianków

Ikonografia podejmowała często ten tak dramatyczny temat dający wiele możliwości artystom. Dlatego wśród malarzy i rzeźbiarzy, którzy wykonali obrazy "Rzeź Niewiniątek", figurują m.in.: Giovanni Francesco Baroto, Mikołaj Poussin, Guido Reni, Diirer, Romanino, Piotr Brueghel, Bartolomeo Schedoni, Rubens itp. - dowodzą one, jak wielki w historii Kościoła był kult Świętych Młodzianków. Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.

Niedziela Ogólnopolska 51/2003 Apel na Święto Młodzianków Męczenników Antoni Szymański Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wzywa do uroczystej celebracji Święta Młodzianków Męczenników, przypadającego w dniu 28 grudnia (niedziela). Pamięć o mordzie dokonanym przez króla Heroda przypomina wielki problem współczesnego świata, jakim jest nieszanowanie ludzkiego życia. Jest to szczególnie aktualne dzisiaj, gdy w naszym kraju pojawiają się propozycje legalizacji zabijania poczętych dzieci. Święto to jest okazją do podziękowania Bogu za dar życia oraz przebłagania za wszystkie działania skierowane przeciw niemu. W ubiegłych latach w wielu miejscach w Polsce w tym dniu odprawiane były uroczyste Msze św., podczas których wiele osób podejmowało przyrzeczenia duchowej adopcji dzieci poczętych. Po Mszach św. wyruszały procesje ze świecami w obronie życia. Prosimy o upowszechnienie i rozwinięcie tej tradycji.

 

Dzisiaj jest

wtorek,
23 lipca 2024

(205. dzień roku)

Święta

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Rok B, II
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

 

 

 

 

 

 

 

Synod w Diecezji Rzeszowskiej

Diecezja Rzeszowska

 

 

 

eKAI

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Krucjata  Różańcowa za Ojczyznę

--------------> czytaj

 

Szkaplerz Św. Michała Archanioła

Szkaplerz Św Michała Archanioła

     

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
22584376

GMINA TARNOWIEC

Statystyki

stat4u