Menu

 

Chrzty w Parafii

 

    TRANSMISJA  z SANKTUARIUM

 

 

dołącz na fb

        Dołącz do nas na fb

Na nie lepiej uważaj! Auta z najgorszymi wynikami w testach na 100 tys. km

 

Sanktuarium w YOU TUBE

Znalezione obrazy dla zapytania ikona you tube

KSM TARNOWIEC

 

 

Jesteśmy też na Facebooku (kliknij ikonki)    

                 

 

        MamaNieJestSama.pl

 Portal internetowy dla mam,

 które znalazły się   

 w trudnej sytuacji życiowej 

 i  osób, które  chcą  im  pomóc

PRASA KATOLICKA

Media Katolickie

Administrator strony

              Kontakt

            

tarnowiec@parafia.info.pl

telefon: 602 424 410

Kościół Filialny we Wrocance

,

Parafia Tarnowiec jest parafią rozległą, dlatego też z inicjatywy Księdza Biskupa Przemyskiego Ignacego Tokarczuka wystąpiono z koncepcją budowy kościoła, będącego filią kościoła parafialnego w Tarnowcu, w jednej z wiosek należących do parafii. W 1985 roku po konsultacjach z Księdzem Proboszczem Władysławem Gurbiszem zdecydowano, że nowy kościół powstanie we Wrocance ze względu na to, że na jej terenie jest wiele przysiółków, znacznie odległych od kościoła w Tarnowcu.W 1986 roku zakupiono niezamieszkany budynek w stanie surowym, który już wcześniej za zgodą właścicielki Stefani Klekot adaptowano na tymczasową kaplicę. W kaplicy tej odprawiane były Msze Święte w każdą niedzielę.Plan budowy i dokumentację opracował Inżynier Janusz Hanusz z Krosna na przełomie 1986 i 1987 roku. Kamień węgielny pod budowę kościoła został poświęcony 10 czerwca 1987 roku przez Biskupa Stefana Moskwę.Wiosną 1987 roku rozpoczęto prace. Budową i organizacją wszelkich prac zajmował się Ksiądz Andrzej Gil przy współpracy Komitetu z Wrocanki. Do końca roku 1987 budowa kościoła została zakończona. Prace z nią związane zostały ofiarnie wykonane przez mieszkańców Wrocanki przy wsparciu Parafian, składających datki w kościele tarnowieckim. Pracami budowlanymi zajmował się Stanisław Szczypiński z Potakówki. Kościół wzniesiony pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela został poświęcony 22 kwietnia 1991 roku przez Księdza Biskupa Ignacego Tokarczuka.

WROCANKA - ODPUST I POŚWIĘCENIE DZWONNICY

Powrót

Uroczystość Odpustwa we Wrocance

24.06.2012r o godzinie 9:30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta Odpustowa, której przewodniczył ks Jan Kobak, a współcelebrował ks proboszcz Jerzy Uchman,kustosz tarnowieckigo sanktuarium.

Powrót

WIELKI JUBILEUSZ WIELKIEGO PATRONA

W życiu każdej szkoły istnieją szczególne wydarzenia i uroczystości. Pośród nich wyjątkową rangą cieszą się od zawsze obchody jubileuszowe, dotyczące założenia określonej instytucji bądź placówki oświatowej.  Znaczenie takiej imprezy jest tym większe, ilekroć towarzyszy jej bogata historia, naznaczona wieloma problemami, ale też bożym pierwiastkiem jej Patrona. 

   Obecny czas nie sprzyja rozwojowi oświaty i kształtowaniu obywatelskich czy patriotycznych postaw młodych ludzi. Na szczęście dzięki Bożej woli w impasie ciągłych zmian programowych oraz nasilonej akcji zamykania szkół, można odnaleźć placówki, które, żyją piękną tradycją, zasługującą na uznanie i szacunek. A przykładem tak magicznego miejsca jest niepubliczna Szkoła Podstawowaim. Św. Jana Kantego we Wrocance, mejscowości należącej do gminy i parafii Tarnowiec, w powiecie jasielskim.

   Sugerując się żródłami ta malownicza wioska szczyci się jedną z najstarszych w regionie placówką oświatową. Jej początki sięgają1903 roku i związane są z postacią Józefa Ochały, który na kształcenie miejscowych dzieci przeznaczył własne mieszkanie, zanim powstał pierwszy budynek szkolny. Saraniem takich ludzi, jak Antoni Kopczak, jan Lepucki, jakub Droba i stanisław Biernacki, stało się to już w roku 1910. Oczywiście tej wspaniałej inicjatywie sprzyjały warunki autonomii galicyjskiej i stosunek władz ausriackich, które nawet wspomogły aktywnośc lokalnej społeczności. 

   Ceremonia poświęcenia nowego budynku w znamiennym 1910 roku przypadła w udziale ks. Janowi Puzonowi, proboszczowi parafii tarnowieckiej. Szczęśliwie dalszemu funkcjonowaniu szkoły nie przeszkadzała zawierucha wojenna lat 1914 - 1918, a jej dalszy rozwój zapewnił szereg wybitnych naczycieli, wśród których nie wolno pominąć zwłaszcza Franciszka Adamskiego. Ten żarliwy patriota zginął śmiercią tragiczną podczas II Wojny Światowej w 1944 r. po 5 latach nieprzerwanej pracy pedagogicznej i po 15 latach pełnienia funkcji kierowika w tutejszej szkole. 

   Zdaniem potomych właśnie za jego kadencji miejscowa placówka otrzymała imię św. Jana Kantego . Postaci niezwykłej atoli w wielu kręgach zapomnianej. Jan urodził się w Kętach na ziemi oświęcimskiej pod koniec XIV wieku. Studiował filozofię i teologię na Akademii Krakowskiej, by potem zostać jej profesorem i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Nadto przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską. W swoim dugim, bo 80-letnim życiu zasłynął jako wielki jałmużnik      i znakomity pedagog. Jak mówi historia, oddał wszystko, co miał. A do ram legendy obrosła jego pielgrzymka do Rzymu, podczas kórej, swoją dobrocią nawrócił zbójecką szajkę. 

   Ów gorliwy głosiciel kultu Matki Bożej i obrońca najsłabszych, kanonizowany przez papieża Klemensa XII w 1767 roku, czczony w iwelu miejscach Polski i świata, został Patronem maleńkiej szkoływe Wrocance, gdzie corocznie 20 pażdziernika lokalna społeczność oddaje mu cześć, wznosząc prośby i modlitwy do świętego. 

   Niestety, czasy socjalizmu, które nastały po wyzwoleniu Polski z okupacji hitlerowskich najeźców, zmodyfikowały nazwę placówki nadając jej imię - jak wspominają najstarsi - Tadeusza Kościuszki i Marii Konopnickiej.Niczego nie ujmując tym wielkim ludziom, chlubnie zapisanym w polskich dziejach, miejscowa szkółka weszła w trudny okres zakończony ostatecznie pozbawieniem jej jakiegokolwiek patronatu. 

   Mimo niesprzyjających warunków społecznych i politycznych , ówcześni dyrektorzy placówki, do których zaliczyc należy - Domicelę Adamską, Józefa Wilka, Irenę Wójcik, Adama Szmyda, Małgorzatę Smoleń, Annę Cieślik oraz Stanisławę Kobak - pamiętali o pierwotnym Patronie szkoły, kutywując w wolnym czasie jego święte życie wśród uczniów.

   W krzewieniu legendy wielkiego profesora i kapłana szczególnie celowała Stanisława Kobak, która, będąc dyrektorem, wykazała ogrom wysiłku w zamiarze przywrócenia szkołe imienia świętego. Dzięki jej staraniom, od 20 pażdziernika 1995 roku, święty Jan Kanty ponownie - jako Patron - czuwa nad utrzym niem wysokiego poziomu nauczania i kształtowaniu chrześcijańskich zachowań uczniów Wrocanki. 

   Kult św.  Jana  z Kęt jest żywy w środowisku  szkolnym po dziś dzień, czemu sprzyja  poświęcenie i oddana praca  ks. Jerzego Uchmana , obecnego proboszcza parafii Tarnowiec. Kustosz, zawsze ciepły i serdeczny, od wrześnie 2012 roku pracuje w naszej szkole, funkcjonującej na zasadach Stowarzyszenia  Unii Szkół. Natychmiast zaascynowany osobą świętego, angażując się całym sercem w dzieło szerzenia kultu  Jana Kantego, wystarał się o wielki skarb, którym są Jego relikwie. Fragment kostki ręki wielkiego Patrona od 26 listopada 2012 roku spoczywa w miejscowym kościele  pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela.

   W owej świątyni onegdaj, bo 22 pażdziernika 2013 roku z inicjatywy ks. Jerzego Uchmana i Pani dyrektor Stanisławy Kobak, w aurze słonecznej pogody, przy dużym  udziale nauczycieli i lokalnej społeczności rozpoczęła się ogromna uroczystość 110 rocznicy założenia szkoły.

   Mszę świętą , poprzedzoną różańcem, celebrował ks. Kustosz, wspomagany przez ks. prałata Aleksandra Radonia, który wygłósił Słowo Boże, uczulając zgromadzonych Jesteśmygości na potrzebę wspierania szkoły o tak bogatej tradycji w jej zakręcie dziejowym. Obok społeczności szkolnej , mieszkańców Wrocanki, znamiennych słów kapłana wysłuchali zaproszeni goście. Ich grono reprezentowali przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy na czele - Bogusławem Wójcikiem, a także dyrekcja szkół z Roztok i Glinika Polskiego, które od września 2011 roku razem z jubilatką tworzą Unię Szkół, kierowaną przez Panią Lilianę Polak, uzupełniającą listę zaproszonych gości. 

   Po zakończeniu mszy św. i ucałowaniu cudownych relikwii św. Jana Kantego,  wszyscy powędrowali do budynku szkoły, gdzie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, nawiązującą do podniosłej uroczystości rocznicowej. Przybyli mogli wysłuchać niecodziennej lekcji historii , pięknych piesni jesiennych oraz poezji podejmującej temat życia Patrona z Kęt Całość występu została okraszona Polonezem zatańczonym przez najmłodszych i wspaniałą grą aktorską dzieci, wcielonych w bohaterów  Pani Twardowskiej Adama Mickiewicza. 

   W trakcie gromkich oklasków głos zabrała Pani dyrektor, Stanisława Kobak, dzięując wszystkim zaangażówanym w obchody jubileuszowe, a także gościom, którzy uświetnili swoją obecnością Święto szkoly. Przed skromnym poczęstunkiem, kończącym niezwykłą ceremonię, przemówiły jeszcze Panie dyrektorki: Katarzyna Kania, kierująca szkołą w Gliniku Polskim i Joanna Stefanik, odpowiedzialna za losy placówki w roztokach. Ich słowa : Jesteśmy oczarowane postawą uczniów, natchnionych przez Swojego Ukochanego Patrona - najpełniej oddają sens i klimat wielkiego jubileuszu. 

                                                                                                                                                                                                                                                              mgr Paweł Garbacik

Wprowadzenie Relikwii Św Jana Kantego do Kościoła we Wrocance

W dniu 8. 12. 2012r kościół dojazdowy we Wrocance zyskał nowy skarb w postaci Relikwii Świetego Jana z Kęt. Uroczystość miała miejsce w czasie Mszy św o godz 8.30.

Powrót

Bulla Papieska

              Index

                 Bulla Papieska

        Nadzieja Zawieść nie może.

 

Dzisiaj jest

piątek,
13 grudnia 2024

(348. dzień roku)

Święta

Piątek, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męcz.

 

 

 

 

Diecezja Rzeszowska

 

 

 

eKAI

 

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Krucjata  Różańcowa za Ojczyznę

--------------> czytaj

Szkaplerz Św. Michała Archanioła

Szkaplerz Św Michała Archanioła

     

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
25466555

GMINA TARNOWIEC

Statystyki

stat4u